تبلیغات
ahmadrezarv - مطالب آبان 1394
 
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

   

خواص دارویی وفواید
یکشنبه 17 آبان 1394 ساعت 08:09 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست محمد ترابی | ( نظرات )
فوائد دارویی فوائد

چای سبز را ب داشتن موادی مانند کاتچین ضدسرطان آنتی‌اکسیدان دارای فوائد دارویی مفید می‌دانند، که نسبت به آنتی‌اکسیدان‌های مشهور ی چون ویتامین‌های C E بسیار قوی‌تر عمل می‌کند.(میزان کمتری کافئین دارد۲۰ تا ۳۰، و کمتر ضرردار است) اخیرا علاوه بر مردم چین، چای سبز در بسیاری از کشورهای جهان طرفداران زیادی یافته‌است. دلیل اصلی این استقبال، آشنایی مردم دیگر کشورها با فوائد اصلاح ی این نوع آشامیدن ی است. هرچند در مسائل ی پیشنهاد پیشنهاد مردم به یکدیگر علت اصلی مصرف برخی مواد غذایی یا آشامیدن ی‌ها است. ولی در مورد چای سبز علاوه بر پیشنهاد دهان به دهان، محققان هم فوائد دارویی آن را تایید کرده ‌اند. آشامیدن هر روز ۳ تا ۴ فنجان چای سبز، مانع از ابتلا به بسیاری از بیماری ‌ها می‌شود. فهرست چند مورد از دلایل اصلی مصرف چای سبز از دیدگاه محققان به این شرح است:

چای سبز سرطان؛

آشامیدن چای سبز را علت ی برای پیشگیری از ابتلا به سرطان می‌دانند، چرا که میزان آنتی اکسیدان‌های موجود در آن ۱۰۰ مساوی تاثیرگذارتر از ویتامین C ۲۵ مساوی تاثیرگذارتر از ویتامین E است. (توجه کنیم که ویتامین C E به عنوان دو آنتی اکسیدان با اهمیت بیان هستند ). به این ترتیب با آشامیدن چای سبز و دریافت آنتی اکسیدان، بدن در مقابل ابتلا به سرطان مصون می‌شود.

چای سبز بیماری ‌های قلبی؛

با مصرف چای سبز کلسترول خون به میزان قابل توجه ی کاهش می‌یابد. به این ترتیب می‌توان با آشامیدن چای سبز میزان کلسترول خون، یکی از شاخص‌های با اهمیت ابتلا به ‌های قلبی، را کاهش داد. محققان معتقد هستند حتی بعد از سکته قلبی هم آشامیدن چای سبز باعث ترمیم سلول‌های آسیب دیده رگ‌ها و قلب شده و روند ترمیم سلول‌ها را تسریع می‌کند. آشامیدن هر روز حداقل ۳ فنجان چای سبز به بیماران قلبی توصیه می‌شود.

چای سبز و جوانی؛

چای سبز را به عنوان داروی ضدپیری (Anti - Aging) می‌شناسند. دلیل اصلی آن وجود میزان قابل توجه ی آنتی اکسیدان به برای آنتی اکسیدان‌های تاثیر گذار در حفظ شادابی جوانی موجود در چای سبز است. آنتی اکسیدان‌ها یکی از شاخص ترین عوامل برای حفظ سلامت ی شادابی سلول‌های بدن، با به تعویق انداختن شروع روند پیری سلول‌ها هستند .

کاهش وزن چای سبز؛چای سبز تیما

با آشامیدن چای سبز، متابولیسم (سوخت ساز) چربی‌های بدن تسریع می‌شود به این ترتیب چربی اضافی در بدن ذخیره نمی‌شود. پژوهش‌ها نشان می‌دهد آشامیدن هر روز سه فنجان چای سبز می‌تواند تا ۷۰ کالری انرژی، ناشی از سوخت چربی‌ها ایجاد نماید . پوست چای سبز؛ آنتی اکسیدان‌های موجود در چای سبز، سلول‌های پوست را در مقابل آسیب‌ها به برای رادیکال‌های آزاد، یکی از عوامل ایجاد سرطان افتادگی آسیب به پوست، حفاظت می‌کند. به این ترتیب چای سبز مانع از ظهور سرطان، افتادگی چروک میل کردن پوست به مخصوص پوست صورت می‌شود.

چای سبز ورم مفاصل؛

محققان چای سبز را به عنوان دارویی برای کاهش تهدید ابتلا به ورم مفاصل، ناشی از روماتیسم معرفی می‌کنند. این اثر با توقف کار آنزیم‌های تخریب کننده تحلیل برنده غضروف مفاصل ایجاد می‌شود.

استخوان‌ها و چای سبز؛

درصد بالای فلوراید چای سبز، عمده ترین تاثیر مثبت آن بر استخوان‌ها است. به این ترتیب درصد بالای فلوراید در چای سبز می‌تواند استخوان‌ها و دندان‌ها را در مقابل آسیب به مخصوص پوسیدگی پوکی حفاظت نماید .

کلسترول و چای سبز؛

یکی دیگر از اثرات مثبت چای سبز، کاهش قابل توجه میزان کلسترول خون است. به مخصوص آنکه چای سبز باعث کاهش میزان کلسترول بد و ارتقا میزان کلسترول بهتر می‌شود. این تاثیر نه تنها میزان کلسترول بدن را در میزان متعادل نگه داشته و میزان کلسترول خوب را ارتقا می‌دهد، بلکه مانع از ظهور سکته قلبی وبقیه ‌های قلبی - عروقی می‌شود.

ذخیره گلوکز و چای سبز؛

چای سبز مانع از ذخیره گلوکز در سلول‌های چربی می‌شود. به این ترتیب می‌توان از آشامیدن چای سبز، کنترل میزان مصرف کربوهیدرات‌ها (قندها) و ورزش همیشگی ، به عنوان مثلثی برای حفظ سلامت ی و تناسب اندام‌ها نام برد.

رژیم غذایی و چای سبز؛

با آشامیدن چای سبز میزان متابولیسم چربی‌ها و هیدرات کربن افزایش می‌یابد. به این ترتیب میزان قند خون و چربی‌ها همواره در میزان متعادل ی خواهد بود. تعادل این دو شاخص بدن را با ازدیاد یا کمبود چربی و هیدرات کربن روبه رو نمی‌کند.

آلزایمر و چای سبز؛

چای سبز کار سلول‌های مغز به مخصوص بخش‌های مربوط به حافظه را تقویت و تحریک می‌کند. از طرفی چای سبز باعث كم شدن میزان «استیل کولین» در سلول‌های مغز با این حرکت مانع از تخریب سلول‌های مغز و ظهور بیماری آلزایمر می‌شود.

پارکینسون و چای سبز؛

آنتی اکسیدان‌های موجود در چای سبز مانع از تخریب سلول‌های مغز، که علت اصلی ظهور بیماری پارکینسون است، می‌شوند. به عبارتی آنتی اکسیدان‌های چای سبز با به تعویق انداختن قرار گرفتن سلول‌های مغز در فاز پیری فرسودگی مانع از ابتلا به پارکینسون می‌شوند.

‌های کبدی و چای سبز؛

آشامیدن چای سبز باعث از بین رفتن رادیکال‌های آزاد ایجاد شده توسط چربی‌های موجود در کبد می‌شود. این عملکرد مثبت، مانع از ظهور ‌های کبدی به مخصوص سرطان کبد می‌شود.

فشار خون چای سبز؛

می‌دانیم که یکی از با اهمیت ترین علل ظهور فشار خون بالا، تغییر در ساختار دیواره سرخرگ‌ها است. چای سبز با کنترل عملکرد و حفاظت از ساختار دیواره رگ‌ها، مانع از ظهور فشار خون بالا می‌شود.

مسمومیت غذایی چای سبز؛

کاتچین موجود در چای سبز باعث رفع باکتری‌های مولد مسمومیت غذایی یا سم تولید شده بوسیله این باکتری‌ها می‌شود.

چای سبز و قند خون؛

با افزایش سن میزان قند خون بالا می‌رود اما پلی فنل‌ها پلی ساکاریدهای موجود در چای سبز باعث کاهش قند خون می‌شود. اگرچه برخی محققان آشامیدن چای سبز را به افراد مسن پیشنهاد می‌کنند ولی گاهی دیگر معتقد هستند آشامیدن چای سبز در جوانی باعث کنترل میزان قند خون، پیش از رسیدن به سن کهولت می‌شود.

سیـستم ایمنی و چای سبز؛

ویتامین Cموجود در چای سبز با تقویت سیسـتم ایمنی بدن، بدن را در مقابل ‌های مختلف به مخصوص بیماری ‌های فصلی مانند سرماخوردگی آنفلوآنزا در زمستان، اسهال و استفراغ در فصل تابستان و حساسیت‌های فصل پاییز، مقاوم می‌کند. در چین باستان برای افرادی که دائماً بیمار بودند، چای سبز تجویز می‌کردند.

آسم و چای سبز؛

تئوفیلین موجود در چای سبز در حکم داروی مخدری است که باعث آرامش و رفع التهاب حساسیت دستگاه تنفس (بافت‌های آسیب دیده) می‌شود. به همین دلیل آشامیدن چای سبز برای افراد مبتلا به آسم یا افرادی که به مشاغل ویژه یی که دارند (مثل کارگران کارخانه‌های سیمان) یا در مناطق خاصی زندگی می‌کنند (ساکنان مناطق سردسیر) پیشنهاد می‌شود.

چای سبز و تورم عفو نت گوش؛

آشامیدن چای سبز نه تنها گوش را در مساوی عفو نت تورم حفاظت می‌کند، بلکه در صورت ظهور این مشکل، نم دار کردن پارچه پاکی با چای سبز و پس پاک کردن گوش با آن می‌تواند تا میزانی از تورم و عفو نت بکاهد.

تبخال و چای سبز؛

تبخال مشکلی است که علت ی ویروسی دارد ولی با چای سبز می‌توان اصلاح آن را تسریع کرد. به این ترتیب که چنانچه محل مورد نظر را با چای سبز مرطوب کرده و صبر کنیم تا خشک شود این عمل را سه بار در روز تکرار کنیم، روند اصلاح ی و رفع محل زخم تزود می‌شود.

چای سبز مشکلات دهان دندان؛

چای سبز بسیاری از عوامل بیماری زا که بر سلامت دهان دندان تاثیر بد دارد را از بین می‌برد. به این ترتیب می‌توان آشامیدن چای سبز را مکملی برای سلامت دهان دندان دانست. علاوه بر این چای سبز با رفع باکتری‌های نامناسب محوطه دهان، بوی بد دهان و تنفس بد بو را مرتفع می‌کند. در چین باستان از چای سبز به عنوان داروی معطر کننده دهان، پیش از حضـور در مراسم رسمی میهمانی‌ها استفاده می‌کردند.

اضطراب و چای سبز؛

ترکیبی موسوم به «ال تیانین» موجود در چای سبز که نوعی اسید آمینه است، ویژگی آرام بخشی داشته می‌تواند حالت تنش، افسردگی اضطراب هیجان را از بین ببرد.

حساسیت و چای سبز؛

اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) ترکیب ضدحساسیتی است که به وفور در چای سبز وجود دارد. این ترکیب با اثر بر سیسـتم ایمنی بدن، بدن را در مقابل حساسیت‌ها مقاوم می‌کند.

ایدز و چای سبز؛

محققان ژاپنی با تحلیل ترکیبات موجود در چای سبز درپیدا کردن د ترکیب اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) با عملکردی عایق مانند مانع از اتصال ویروس HIV روی سلول‌های سیسـتم ایمنی بدن ایجاد ضعف در سیسـتم ایمنی بدن می‌شوند. به عبارتی آشامیدن چای سبز را می‌توان به عنوان علت مکملی برای پیشگیری از ابتلا به ایدز (AIDS) با عایق کردن سلول‌های سیستم ایمنی بدن دانست. در نهایت اینکه به دلیل فوائد زیاد چای سبز، اکنون آن را در بسیاری از کشورهای جهان ، نه به عنوان یک آشامیدن ی که به عنوان یک داروی گیاهی شناخته و آشامیدن هر روز آن را توصیه می‌کنند.مطلب کامل در مورد فوائد و مضرات چای سبز
دوشنبه 4 آبان 1394 ساعت 06:48 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست محمد ترابی | ( نظرات )
اگر تصمیم دارید با مصرف چای سبز با چاقی و اضافه وزن خداحافظی بکنید ، باید برای استفاده آن در طول روز برنامه ریزی داشته باشید از مصرف این آشامیدن ی گیاهی بدون برنامه پرهیز بکنید .

بهترین زمان برای آشامیدن چای سبز به منظور کاهش وزن، ۲ ساعت بعد از صرف غذا در وعده های غذایی است. به این ترتیب شما علاوه بر آنکه از فوائد اصلاح ی چای برای كم شدن وزن بهره می برید، خللی در میزان جذب آهن به وجود نمی آورید؛ زیرا چای سبز شبیه چای سیاه سبب كم شدن جذب آهن موجود در غذا می شود.

چای سبز به تنهایی کافی نیست

بسیاری از مردم تصور می کنند تنها با آشامیدن چای گیاهی در طول روز می توانند به هدف بزرگی مثل کاهش وزن دسترسی پیدا کنند. در حالی که این دیدگاه به هیچ وجه صحیح نیست.

آشامیدن چای گیاهی در کنار رعایت رژیم غذایی، کار های بدنی و ورزش می تواند روند لاغری را سرعت ببخشد با اصلاح سوخت وساز بدن میزان کاهش وزن را در طول هفته قابل ملاحظه نماید ، پس افرادی که تصور می کنند بدون رعایت هیچ از نکات ذکر شده تنها با آشامیدن چای سبز می توانند اضافه وزن خود را آن هم به شکل کاملا محسوس اصلاح کنند، سخت در غلط ند.

از پرخوری های عصبی پیشگیری بکنید

یکی دیگر از ویژگی های چای سبز ویژگی آرامش بخشی آن است که بهپیشگیری از پرخوری های عصبی که منجر به اضافه وزن در نهایت چاقی می شود، کمک می نماید . افراد بسیاری وجود دارند که به محض دریافت فشار عصبی، اضطراب یا تنش های ناشی از کار هر روز مشغول به میل کردن می شوند به ریزه خواری روی می آورند که این مسئله به مرور به عادت آنها تبدیل می شود. برای پیشگیری از ظهور این عادت نامناسب یا اصلاح آن، می توان از چای سبز مصرف کرد. آشامیدن این چای به شما یاری می نماید تا از ویژگی آرامش بخشی این گیاه دارویی برای تقویت سیـستم عصبی خود مصرف بکنید به این ترتیب مانع ظهور اشتهای کاذب ناشی از اضطراب ها یا تنش های روزمره شوید.

چای سبز؛ چای چربی سوز طبیعی

افرادی که عادت به آشامیدن چای سبز دارند با کمک این آشامیدن ی گیاهی بهافزایش سوخت و ساز بدنشان یاری می کنند. در واقع چای سبز به داشتن ماده ای به نام «پلی فنول» می تواند به ارتقا گرما داخلی بدن کمک کرده به این ترتیب میزان سوخت انرژی موجود در سلول های چربی را افزایش دهد تاثیر قابل ملاحظه ای بر روند چاقی افراد داشته باشد. به شرطی که افراد چاق یا دارای اضافه وزن در روند رژیم غذایی خود میزان کالری هر روز ای که دریافت می کنند نیز تجدیدنظر کنند. اینگونه نیست که ما هر میزان کالری که رفیق داریم به بدن برسانیم توقع داشته باشیم با آشامیدن تا ۲ لیوان چای سبز در روز لاغر شویم کالری بسوزانیم.

چند لیوان چای بنوشید

چنانچه برای ارتقا سوخت و ساز بدن قصد دارید چای سبز را به برنامه روزانه خود اضافه بکنید ، باید مد نظر داشته باشید آشامیدن ۳ تا ۴ لیوان چای سبز در طول روز می تواند به این موضوع یاری کند. این تصور که آشامیدن چای سبز در دفعات زیاد می تواند میزان کالری سوزی در بدن را افزایش دهد، ایده غلط ی است، زیرا با آشامیدن بیش از میزان چای سبز در طول روز، بدن علاوه بر آنکه با مساله تحریک پذیری پایانه های عصبی روبه رو می شود، با اختلال دفع آب الکترولیت های بدن مواجه می شود. به این ترتیب همان گونه که باید در آشامیدن چای معمولی پرهیزهای لازم را رعایت بکنید توصیه شده که در آشامیدن چای سبز هم افراط نکنید.

پیشگیری از چاقی ناشی از ارتقا سن

افرادی که در آستانه میانسالی با بالارفتن سن دچار اضافه وزن و چاقی می شوند می توانند از چای سبز برای پیشگیری از این بحران یاری بگیرند. به شرط آنکه استفاده هر روز چای سبز را از ۳۰ سالگی در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانند. چای سبز علاوه بر آنکه به نماید ی روند پیری سلول ها در اعضا های مختلف بدن کمک می نماید به این افراد کمک می نماید تا در میانسالی حداقل افزایش وزن را تجربه کنند، زیرا چای سبز به آنها یاری می نماید کمترین میزان ذخیره چربی و مواد زائد را در طول سال های جوانی میانسالی در بدن داشته باشند.

قرص چای یا چای سبز؟

تبلیغات بسیاری در مورد لاغری سریع با قرص یا کپسول چای سبز در سایت های اینترنتی بعضی از مراکز فروش گیاهان دارویی دیده می شود که به مردم وعده می دهند با قرص های چای سبز می توانند در مدت وقت بسیار کوتاهی وزن کم کنند. این قرص ها در صورتی که تنها حاوی گیاه چای سبز باشند، دقیقا همان ویژگی چای سبز را دارند می توانند به افزایش متابولیسم بدن یاری کرده و روند جذب چربی ها را در بدن کاهش دهند. مصرف این قرص ها مانند چای سبز باید بر طبق قاعده باشد، زیرا زیاده روی در مصرف این قرص با وجود آنکه گیاهی و طبیعی است می تواند همان عوارض چای سبز را داشته باشد.

عوارض اقطعا لی چای سبز را بشناسید

ارتقا بیش از میزان دمنــوش چــای سبـــز،کپسول ها قرص هایی که از این گیاه دارویی وجــود دارد، عوارض جانبی متعددی را به همراه دارد. سوء مصرف این گیاه دارویی ممکن است عوارضی مانند سردرد ، اختلال در عملکرد دستگاه گوارش، اسهال و تهوع را به همراه داشته باشد که با اصلاح روش مصرف به مرور مرتفع می شود. ولی از طرفی ارتقا فشار خون، تغییرات خلقی تحریک پذیری، بی قراری و نا مرتب شدن ضربان قلب از عبارت عوارض جانبی استفاده بیش از اندازه این گیاه دارویی در طول روز است که باید بلافاصله بعد از مشاهده آن برای ارزیابی پیشگیری از شدت آن با کارشناس یا پزشک مشورت شود.
چای سبز تیما

این نکته را جدی بگیرید

افرادی که به آشامیدن چای سبز یا دیگر فرآورده های این گیاه عادت دارند به این مفهوم که برای بهره مندی از فوائد اصلاح ی این گیاه دارویی به منظور پیشگیری از اضافه وزن هر روز از این گیاه استفاده می کنند ممکن است در صورت عدم مصرف این گیاه دارویی با عوارضی مانند سردرد ، عصبانیت یا افزایش میزان تحریک پذیری رو به رو شوند، پس توصیه شده که برای استفاده هدفمند از این گیاه دارویی با قصد اصلاح خوب است با پزشک یا کارشناس طب سنتی مشورت شود. علاوه بر این، تجویز این گیاه به هر صورتی برای خانم های باردار، مادران شیرده کودکان و نوجوانان پیش از سن بلوغ پیشنهاد نشده است.

با فوائد دیگر چای سبز آشنا شوید

افرادی که برای كم شدن وزن تنظیم سوخت وساز بدنشان از چای سبز استفاده می کنند، علاوه بر بهره مندی از فوائد این گیاه دارویی برای اصلاح چاقی می توانند از فوائد آن برای کاهش فشار خون، كم شدن قند خون، تقویت سیسـتم ایمنی بدن و تخفیف علائم و نشانه های بیماری هایی مانند پارکینسون، آلزایمر و مریضی مفصلی استخوانی مانند آرتریت روماتوئید بهره ببرند. علاوه بر این، در تحقیقات مختلف به این نکته اشاره شده که استفاده چای سبز می تواند تاثیر بسیار چشم گیری در کاهش بیماری های قلبی عروقی، پیشگیری از ظهور سرطان هایی مانند سرطان کولون تخفیف علائم و نشانه های افسردگی داشته باشد.