تبلیغات
ahmadrezarv - مطالب آذر 1394
 
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

   

خوانندگان زیرزمینی که دارای مجوز میشوند
دوشنبه 30 آذر 1394 ساعت 09:40 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست محمد ترابی | ( نظرات )

دانلود موزیک ویدیو جدید

نقطه صفر مرزی مجوز؛ نقطه ای که برخی خوانندگان مشهور روی آن قرار گرفته اند تنها حرکت غلط همواره آنها را از جهان ی مجوزدارها دور می نماید . نقطه تعلیقی که برای گاهی خوانندگان ممکن است سال ها ادامه داشته باشد خودشان تهیه کنندگانشان به درستی ندانند تا چه زمانی این حس پاندولی آونگی ادامه داشته باشد.

به نقل از انتخاب ، یکی از این خوانندگان «سینا حجازی بود» که با وجود خواندن چند تیتراژ تلویزیونی و سینمایی نتوانسته بود وارد جهان ی آلبوم های مجوزدارها شود. روز قدیم سرانجام اولین آلبوم رسمی او با نام «رویا» منتشر شد او از نقطه صفر مرزی مجوز به سلامت عبور کرد.

انتشار این آلبوم بهانه ای شد برای ارزیابی روزگار پر پیچ و تاب خوانندگانی که در این نقطه قرار دارند. از خوانندگان سرشناسی مانند «محسن چاوشی» «محسن یگانه» که توانستند از این نقطه عبور کنند تا خوانندگانی مانند «یاس» «آرمین» که مدت هاست برای اخذ مجوز تلاش می کنند. در اینجا با جریان دوگانه بدون انتها روبرو هستیم.

برخی خوانندگان نسل نو سبک های مورد استفاده آنها، دیگر تنها سبک موسیقی محسوب نمی شوند و به یک «پدیده اجتماعی» تبدیل شده اند. پدیده هایی که بهتر یا بد وجود دارند و حذف شدنی نیستند. پدیده هایی مانند اهواره، فیس بوک، وایبر ... که در زیر پوست جامعه در جریان هستند مواجهه با آنها نتیجه چندان ملموسی نداشت.

وزیر ارشاد به صآسان از بی نتیجه بودن جمع آوری دیش های ماهواره ها حرف می نماید و کاربران بی شمار فیس بوک از فیلترینگ بدون ثمر آن می دهند. «خوانندنگان زیرزمینی» جزو لاینفک این دست از پدیده های اجتماعی به شمار می روند که تعداغد بی شمار آنها پیشرفت فناوری ارتباطات باعث شده مواجهه با آنها عملا نتیجه چندانی نداشته باشد.

اینجا با دو دسته نظر مفرق روبرو هستیم. از یک سو با گاهی منتقدان فرهنگی روبرو هستیم که خواستار حفظ خط کشی های معین در حوزه آلبوم های موزیک هستند و هیچ گونه سبکی به جز سنتی رگه هایی از پاپ را نمی پسندند. این افراد عقیده دارند نباید به هیچ عنوان مجوز گسترش چنین سبک هایی از موزیک را داد و ورود آنها به چارچوب های مجاز باعث آلوده شدن فضای فرهنگی کشور خواهد شد.

از طرف دیگر گاهی از متخصصین اجتماعی فرهنگی معتقد می باشند با تعیین پارامترها و چارچوب های معین برای این دسته از خوانندگان و صدور مجوز برای آنها می توان فضای این سبک از موزیک ها را ایزوله کرد بار بد آنها را کاهش داد. اتفاقی که در نیمه دوم هفتاد برای آهنگ پاپ رخ داد صدور مجوزها برای این سبک از موزیک شروع شد. در این پرونده مروری کرده ایم بر سرنوشت 10 خواننده که در نقطه صفر مرزی مجوز قرار گرفته برخی از آنها توانستند رسمی شوند برخی دیگر هنوز در انتظار رسمی شدن هستند .

روی خط انتظار

* آرمین: ممکن است بتوان گفت او جزو اولین خوانندگان رپ ایرانی محسوب می شود که صمیمیت میخواند تعداد بی شماری از متولدین دهه 70 به بعد جزو طرفداران او هستند . آرمین اما در چند سال اول کار خود از گاهی واژگان خارج از عرف استفاده می کرد که سبب شد مورد تایید قرار نگرفت. آرام آرام اما او خودش را به هنجارهای فرهنگی و اجتماعی نزدیکتر کرد و در سال های قدیم نیز در برخی مراسم رسمی شرکت کرده است.

او به شدت برای گرفتن مجوز تلاش می نماید و فعلا روی خط انتشار قرار گرفته است. چند روز پیش ترانه ای مشترک از او با فریدون آسرایی منتشر شد.


کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟

* حمید و عماد طالب زاده: حمید طالب زاده از آن دست خواننده هایی است که با مجوز وارد مسیر خوانندگی در ایران شد. 14 سال پیش اولین آلبوم خود را منتشر و دومین آلبومش را هم در سال 82 روانه بازار موسیقی کرد که با همکاری گروه آریان بود ولی فروش موفق یت آنچنانی نداشت برای همین بود که آن دیگر تهیه کننده ای حاضر به همکاری با او نبود.

از آن به بعد حمید طالب زاده برای اینکه خودش را در این عرصه ثابت نماید ، كار به تهیه تک موزیک و انتشار آن از طریق زیرزمینی کرد و دست به دست چرخید او را بعد از سال ها بار دیگر به شکل بیان تری به مردم معرفی کرد. این خواننده سال 91 بود که به آمریکا رفت و به نظر می رسد خودش را برای همواره غیرمجاز کرد.

عماد طالب زاده برادر حمید طالب زاده نیز خواننده شش هشت خوانی است که چندین سال می شود با ترانه های زیرزمینی اش طرفدارانی پیدا کرده و در حال حاضر هم در تلاش است تا بتواند مجوز بگیرد به شکل رسمی آلبوم هایش را روانه بازار نماید .


کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟

* یاس: خواننده رپ خوان اجتماعی که طرفداران بی شماری دارد. شهرت او به دلیل تاکید مبالغه نزدیکی بر مسائل اجتماعی مانند فقر، اعتیاد و ... است. از وقت انشتار تک آهنگ «سی دی رو بشکن» بود که بیشتر از قدیم شناخته شد. گمانه زنی ها حاکی از آن است که این تک آهنگ مجوز داشته است.

خواننده ای که در شعرهایش مسائل اجتماعی و مسائل ی از این دست را بیشتر از تمام موضوعات دیگر بیان می نماید . یاس از معدود خواننده های زیرزمینی است که کاری به عشق و عاشقی هم ندارد. حتی از فقط خواننده های رپ خوانی است که حرف خارج از عرف در شعرهایش دیده نمی شود. مجوز نمی گیرد؛ چون رپ میخواند هنوز خواننده رپ خوانی به شکل کامل مجوز نگرفته است. شنیده ها حاکی از آن است به یاس برای گرفتن مجوز پیشنهاد داده شده چنانچه پاپ بخواند به او مجوز می دهند.


کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟

* امیر تتلو: تتلو از خواننده هایی است که اجر مجوز بگیرد، طرفدارانش غوغا خواهند کرد. صفحه شخصی بیش از یک میلیون طرفدار این خواننده در اینستاگرام شاهد قوی برای این پیش بینی خواهد بود. خواننده ای که از سال 86 موزیک هایش بیشتر شنیده می شد. موسیقی های شش و هشت شاد غمگینی که گاهی از آنها واژه های خارج از عرفی را هم در جای داده است. همین موضوع بر مجوز نگرفتنش صحه زیادتری می گذارد.

گفتیم مجوز بگیرد غوغا می نماید چون ترانه ها و سبک موزیک که دارد مورد پسند شدید بچه های دهه 70 است؛ به طوری که بسیار از آنها شعرهایش را به عنوان ضرب المثل به کار می برند از او به عنوان خواننده محبوب شان یاد می کنند. این در حالی است که برخی از کارشناس های موسیقی به هیچ عنوان سبک موزیک اش را نمی پذیرند.


کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟

امیر تتلو چند وقت ی می شود که به شکل مصرانه ای به دنبال دریافت مجوز است و چند باری هم در صفحه اینستاگرامش به این مورد اشاره کرده . او از عبارت خواننده هایی است که با وجود مجوز نداشتن اش به این راحتی ها حاضر به مصاحبه نمی شود گفته شده هر رسانه ای از او درخواست مصاحبه نماید حدود 20 میلیون تومان درخواست می نماید چون اعتقاد دارد طرفداران بسیاری دارد و زمان ی روی جلد برود، فروش آن شماره بیداد خواهد کرد.

آنهایی که مجوزدار شدند

* محسن چاوشی: او اسطوره طرفداران است و همچنان در قله محبوبیت ایستاده است. چاوشی یکی از بنیانگذاران ترانه های تلخ سیاه بود که با ولوم اعتراضی و خش دار توانست طرفداران بسیاری پیدا نماید . ترانه «نفرین» با استفاده از تلخ ترین واژه ها راه شهرت را برای او هموار کرد.

چاوشی در آلبوم های مجازش از میزان تلخی و اعتراض ترانه هایش به شدت کاست اما باز یکی از افراد شماره یک موسیقی پاپ کشور محسوب می شود.


کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟

* محسن یگانه: تحریرهای مفرق منحصر به شخص محسن یگانه یکی از وزنه های برتری او به حساب می آید. اما نباید از نظر دور داشت محسن یگانه دنباله رو سبک «ش.ع» خواننده محبوب آن روزهای موسیقی پاپ کشور بود همین مورد نیز بر محبوبیت او اضافه کرد. محسن یگانه که در ترانه «نفرین» محسن چاوشی او را همراهی کرده بود، مانند چاوشی چند سالی در پشت خط مجوز ایستاد تا سرانجام رسمی شد.


کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟

* سینا حجازی: خواننده ای که بالاخره توانست از تونل پر دست انداز مجوز عبور نماید . حجازی قبل از گرفتن مجوز بود که تک آهنگ هایی برای مجموعه های تلویزیون مانند «مسیر انحرافی» و «مسافرخونه سعادت» را خواند نسبتا از این طریق بود که توانست مسیر ورود به جمع خواننده های مجوزدار را هموار نماید .

نوع آهنگ که سینا حجازی میخواند نسبتا سبک ابتکاری، تلفیقی و تا پارت ی آوانگارد است. شعرهایش بیشتر تم دوستانه با چاشنی کوچک اشاره ای به مسائل اجتماعی و طنز است که باعث می شود مخاطبان را به سمت جذب نماید . سینا حجازی یکی از دوست ها صمیمی محسن چاوشی است.


کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟

* فریدون: با تک آهنگ «آهای خوشگل عاشق» اش گل کرد و هنوز که هنوز است بسیار ها معتقد هستند بهترین موسیقی ی که خوانده همان است. خواننده ای که تا قبل از ورود به ایران، در کانادا کار موسیقی خوانندگی اش را پیش می گرفته وقتی که متوجه می شود فضای موزیک پاپ در ایران مساعد است به ایران می آید و کارش را هم از همان ابتدا با دریافت مجوز شروع می نماید . یکی از دلایل محبوبیت این خواننده کمک های بهروز صفاریان در بخش تنظیم موسیقی و ترانه هایش بود.


کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟

* زانیار خسروی: این خواننده در ابتدای کار تلاش کرد تا نوعی از سبک «هیپ هاپ» را کار نماید و در برخی ترانه ها نشانه هایی از اجرای سبک هایی نزدیک به رپ را عرضه کرد. همین موضوعات و وارد کردن واژه های نو به ترانه ها بوسیله او باعث شد طرفداران بسیاری پیدا نماید . زانیار برای اخذ مجوز سرانجام را به سبک پاپ نزدیک کرد.


کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟

* بابک جهان بخش مازیار فلاحی: خواننده هایی که ترانه موسیقی هایشان سوزناک صمیمیت است و دوستداران شان طرفداران سبک عاشقـانه تلخ هستند . بابک جهان بخش از وقتی که ترانه ای به نام «منه و بارون» با رضا صادقی خواند توانست به مخاطبان بیشتر معرفی شود.


کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟مازیار فلاحی با ترانه هایی که در مجموعه شبکه خانگی «قلب یخی» خواند توانست در بین بیشتر مردم نام را بر سر زبان ها بیندازد. این خواننده ها زمانی وارد عرصه موسیقی شدند که خواننده هایی مانند خشایار اعتمادی، حمید حامی، علیرضا عصار، بابک رهنما ...در آن پرکار بودند تن صدایشان با آنها فرق داشت. گفته می شود همین فرق در صداهایشان یکی از دلایلی بود که برای دریافت مجوز دو سال منتظر ماندند؛ در صورتی که آهنگ ها ترانه هایی که میخواند ند همه در چارچوب درست بود هیچ خط قرمزی نداشتند خارج از عرف نمیخواند ند.